Leicester City Polska

Polska strona Leicester City Football Club

Pozostałe

Jakie odżywki są najlepsze dla piłkarzy?

 

Uprawianie piłki nożnej stawia duże wymagania organizmowi. Zawodnicy są w ruchu przez co najmniej 90 min. Z tego powodu ważna dla nich jest nie tylko sprawność siłowa ale także dobra kondycja i koordynacja ruchowa. Podczas uprawiania tego sportu ważny jest prawidłowy rozwój praktycznie każdej partii ciała. Wszystkie te kwestie sprawiają, że suplementacja diety piłkarza jest różnorodna. Dowiedz się, jakie odżywki są najlepsze dla piłkarzy!

Przed, w trakcie i po treningu.

Wystarczającą ilość energii do efektywnego treningu dostarczają węglowodany. Utrzymują one wysokie stężenie glikogenu w mięśniach. Ich niedostateczna ilość ma wpływ na układ nerwowy, co może skutkować zmniejszoną koordynacją. Stosowanie węglowodanów po treningu zapobiega występowaniu negatywnego zjawiska zwanego katabolizmem. Źródłem węglowodanów jest na przykład dekstroza lub maltodekstryna.

Białko jest obok węglowodanów ważnym składnikiem pozwalającym na regenerację organizmu po treningu lub meczu. Ponadto stymulowany jest przez nie rozrost mięśni. We wspomnianej regeneracji pomaga także suplementacja diety witaminą C i elektrolitami. Zaburzenia w gospodarce wodno-elektrolitowej może doprowadzić do nieprawidłowej pracy serca oraz układu nerwowego.

Indywidualne podejście.

Powyżej zostały omówione najczęściej stosowane odżywki dla piłkarzy. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny. Suplementy diety powinny być dobierane indywidualnie, na podstawie własnych potrzeb. Ponadto odżywki powinny stanowić dodatek do zrównoważonej diety bogatej w wartościowe składniki, a nie być jej podstawą.  W przeciwnym wypadku suplementacja może niewiele zdziałać, a stan zdrowia stopniowo się pogarszać.

Najlepszy cynk suplement znajdziesz na serwisie cheers.com.pl